Bratislava, 6. decembra 2013

V druhom ročníku súťaže ReŠtart Slovensko sa hľadali inovatívne online riešenia v témach rovnosti, tolerancie, efektívneho spravovania vecí verejných, či transparentnosti. Tento ročník súťaže bol súčasťou projektu Podpora rozvoja aktívneho občianstva v online priestore, ktorý bol Nadáciou Ekopolis podporený v rámci programu Aktívne občianstvo a inklúzia sumou 46.483 eur.

ReŠtart je projekt americkej neziskovej organizácie TechSoup Global, ktorá ho v roku 2011 odskúšala v Rumunsku. V roku 2012 sa pilotne testoval aj v Čechách a na Slovensku jeho organizovanie prebralo Centrum pre Filantropiu. ReŠtart Slovensko 2013 sa uskutočnil vďaka podpore Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a Nadáciou SOCIA.
Súťaž bola určená pre aktívnych občanov, študentov, mimovládne organizácie, neformálne skupiny, či startupistov. Účastníci súťažili o podporu svojich námetov na internetové alebo mobilné aplikácie, ktoré sa týkali transparentnosti a efektívnosti spravovania vecí verejných, rovnosti a tolerancie, boja proti prejavom nenávisti, rasizmu, extrémizmu a násilu, boja proti korupcii, podpory právneho štátu otvorenosti spoločnosti v rôznych oblastiach.
Súťaž ReŠtart Slovensko vyvrcholila 4. decembra 2013 slávnostným vyhlásením víťazov počas Gala večera v Design Factory. Do súťaže sa prihlásilo 27 projektov, z ktorých porota vybrala 10 finalistov. Tí sa potom prostredníctvom výziev zverejnených na portáli ĽudiaĽuďom.sk uchádzali o podporu verejnosti. Verejnosť mohla okrem hlasovania podporiť námety aj finančnou zbierkou.Celkovo prišlo finalistom 15 794 hlasov a 230 darcov podporilo všetky projekty sumou 2 155 eur.
Na prvom mieste sa umiestnil projekt Vždy a všade–pomoc na dosah – internetová poradňa pre mladých v oblasti krízovej intervencie, psychologickej a sociálnej pomoci. Druhé miesto patrilo projektu Nemlčme!, ide o portál pre obete sexuálneho násilia a tretie miesto získal projekt Čo robím, ktorý pomáha mladým pri výbere povolania. Okrem finančného daru vo výške 5 000 eur na rozbeh projektu, ktoré do súťaže venovala spoločnosť SK-NIC, získali tri víťazné projekty aj cenu od spoločnosti Websupport – hosting na jeden rok.
Okrem víťazných projektov získali ďalšie ocenenia aj iné projekty, medzi nimi napríklad Budujeme nádej – inovatívny model podpory výstavby obydlí v rómskych osadách.

English  Slovensky